TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Salda Golü`ndeki Tahribata Suç Duyurusunda Bulunduk

GENEL MERKEZ
17.04.2020 (Son Güncelleme: 27.04.2020 15:49:47)

Konu ile ilgili 14.04.2020 tarihinde “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 65.maddesine muhalefet” suçundan ilgili kurum ve kişilere suç duyurusunda bulunmuş olduğumuzu bildirmekteyiz.

 Salda Gölü`nde 12-14 Nisan 2020 tarihlerinde yapılan hafriyat çalışmaları ile ilgili tüm halkımız, odalar ve Sivil Toplum Kuruluşları tepki göstermiş ve sosyal medyada gündemde tutulmuştu. Yapılan tüm itiraz ve gösterilen tepkiler sonucunda T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kalmış, tüm faturayı "haberimiz yoktu" diyerek Müşavir firma ve sorumlu personellere keserek haklarında soruşturma başlatılmış, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Hatta alana kamera sistemi kurularak sürekli kontrol altında tutulacağı belirtilmişti. 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak yapılan yanlış uygulamanın "pardon" denilerek içinden çıkılacak bir kıyım olmadığını dile getirmek istiyoruz. Konu ile ilgili 14.04.2020 tarihinde "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 65.maddesine muhalefet" suçundan ilgili kurum ve kişilere suç duyurusunda bulunmuş olduğumuzu bildirmekteyiz. 

Dünyada eşine rastlanmayan özelliklerde olan Salda Gölü ile ilgili atılacak tüm adımları titizlikle incelediğimizi ve sürecin takipçisi olacağımızı siz sayın üyelerimiz ve kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

13. Dönem Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı 68
Fotoğraf Galerisi