TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Basın Açıklaması: Trabzon Ayasofya Cami‘De Gerçekleştirilen Restorasyon Çalışmaları

TRABZON
04.05.2020 (Son Güncelleme: 04.05.2020 15:18:57)

1 Mayıs 2020 tarihinde TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi adına Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Engin AKTAŞ‘ın Trabzon Ayasofya Cami‘de gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile birlikte bozulan tarihi doku ve yeşil alan tahribatına dikkat çektiği basın açıklaması ulusal ve yerel basında yerini aldı.

Engin AKTAŞ vermiş olduğu basın açıklamasında şunları iletti:

Trebizonde, Trabzon; 4000 yıllık tarihi olduğu tahmin edilen, Doğu Roma imparatorluğu( Bizans), Trabzon Rum imparatorluğu, Devleti Ali Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük devletlere yurt olmuş pagan inanişi,Hristiyanlık ve müslümanlik dinlerine mensup insanlara ev sahipliği yapmış ve 4000 yıllık tarihinin her döneminde önemli bir kent olduğunu tarihi belgelerden anlayabildigimiz, kültür ve sanat kenti olarak isimlendirilen bir şehir. Ancak Trabzon denince akla gelen kültür ve mimari unsur olarak sadece üç tane yapı akla  gelmektedir. Bunlar Sümela manastırı, Ayasofya camii ve Atatürk köşküdür.

Kommenos ailesinden 1. Manuel tarafından 1260 yılında yapımı tamamlanan Ayasofya kilisesi( günümüzde Ayasofya camii) Trabzon denince akla gelen en önemli tarihi yapılardan biridir. Şehrimiz için bu kadar önemli ve saygideger bir yapıya kent sakinlerinin, sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmadan ve hatalı olduğu fotoğraflardan dahi anlaşılan bir proje ile peyzaj uygulaması yapmak kente, kentin geçmişine, kentte yaşamış ve halen yaşayanlara saygısizliktir.

Bu uygulama 1958 yılında yolun darlığı gerekçe gösterilerek yıkılan ve kalıntıları bir kestane ağacının altına dökülen opera binasına yapilandan farksızdır.

Hernekadar proje sahasına girmemize izin verilmese de sosyal medya ve yerel basın sayesinde edindiğimiz fotoğraf ve videolardan  Yapılan yeşil kaybının gereksiz, yol genişliklerinin abartılı,  uygulama işlerinin yapı tarihine uygunsuz yapıldığı görülmektedir.

Ayasofya camii restorasyon çalışması mimarlar odası Trabzon şubesi tarafından iki kere mahkemeye verilmis ve mahkeme iki kere inşaatın durdurulmasına karar vermistir. Peyzaj uygulama projesinin Karadeniz teknik üniversitesi peyzaj mimarlığı bolumu, peyzaj mimarlari odası Trabzon şubesi dahil edilmeden, trabzonu ne kadar tanıdığı mesleğine ne kadar hakim olduğu bilinmeyen kişilerce hazirlanmasi ve alelacele uygulanmaya başlanmasınin amaci anlasilamamaktadir.

projenin yapının tarihine uygun ve en az zarar vererek yapılabilmesi için Yapılan uygulamanin bir an önce durdurulmasını,
 hazırlanan projenin ve uygulamasına başlanan peyzaj uygulama isleri için oda olarak önerilerimizin alınmasını ve önerilerimize uygun olarak yapımın devam etmesini istiyor Trabzon kent yöneticilerini göreve davet ediyoruz.

Ayrıca bundan sonra kamu kurumlarının yapacak olduğu tüm uygulamalarda peyzaj mimarları odası Trabzon şube olarak göreve talip olduğumuzu ve Trabzon‘un izin daha yaşanabilir bir kent olması açısından goruslerimizin alınmadan uygulama yapılmamasını talep ediyoruz. 

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

Trabzon Şube Yönetim Kurulu 

Okunma Sayısı 70
Fotoğraf Galerisi