TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

DÜNYA PEYZAJ MİMARLIĞI AYI 2024 | DÜNYA İÇİN KIRMIZI KOD

DÜNYA PEYZAJ MİMARLIĞI AYI 2024 | DÜNYA İÇİN KIRMIZI KOD
MERKEZ
01.04.2024

Tüm dünyada doğanın uyanmasının yanı sıra mesleğimizin öncüsü Frederick Law Olmsted'in 26 Nisan 1822'de doğmuş olması sebebiyle her yıl Nisan Ayı, "Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı" olarak kutlanmaktadır.

Tüm dünyada doğanın uyanmasının yanı sıra mesleğimizin öncüsü Frederick Law Olmsted`in 26 Nisan 1822`de doğmuş olması sebebiyle her yıl Nisan Ayı, "Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı" olarak kutlanmaktadır. 

Bu vesile ile 30. yılında, ülkemizde Peyzaj Mimarlığı mesleğinin kamu kurumu niteliğinde tek temsilcisi olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak mesleğimiz, meslek alanlarımız ve mesleki faaliyetlerimize dair farkındalığın artırılması için ev sahipliği yaptığımız 60. IFLA Dünya Kongresi ve 2024 yılı temamız olan "Dünya İçin Kırmızı Kod"a vurgu yapacak şekilde 30 farklı konu başlığı belirlemiş bulunmaktayız. 

"Dünya İçin Kırmızı Kod" temasının belirlenmesinin sebebi, ülkemiz ve dünyamızın iklim krizi başta olmak üzere ekolojik, ekonomik ve sosyolojik bağlamda çok fazla uyarı vermesidir. Ekolojik acil durum, küresel dayanışma, koruma, azaltma, yönetme, sürdürülebilirlik, dirençlilik, çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık, yenilik, teknoloji, büyük veri, izleme, değerlendirme, uygulama, eğitim ve deneyim kazanma alt başlıkları ile 4-6 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 60. IFLA Dünya Kongresi`nde, Nisan Ayı boyunca paylaşıp tartışmaya açacağımız konular, tüm dünyadan akademisyen ve uzman meslektaşlar tarafından bilimsel ve teknik bir biçimde tartışılacaktır. 

Dünya, acil eyleme geçilmesi yönünde yıllardır kırmızı kod vermektedir. Gezegenimizin tüm varlıklar için yaşanabilir halde kalması için yapılacak çalışmalarda önemli bir eşiğin önünde bulunmaktayız. Bu kırmızı kodu ciddiye alıp bu yeni duruma uyumlanmak ve etkilerini azaltmak için küresel ölçekte bir çalışma yapılması bir zorunluluktur. Avrupa Peyzaj Sözleşmesi, Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve nice uluslararası anlaşma ve sözleşmeler, bu çalışmaları teminat altına alabilmek için ortak akılla çalışmaya davet etmektedir. Bu çalışmaların yapılabilmesi için tüm dünyada doğa tabanlı çözümler, mavi/yeşil altyapı, peyzaj tabanlı şehircilik ve bilumum peyzaj mimarlığı hizmetlerinden yararlanılması gerekmektedir.

Bu kapsamda Nisan ayı, Odamızın da tam üyesi olduğu Uluslararası Peyzaj Mimarlığı Federasyonu (IFLA)`na bağlı tüm ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanacak ve peyzaj mimarlığı ile ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecektir. 

Nisan Ayı boyunca Odamız tarafından belirlenen konu başlıkları ile ilgili sosyal medyadan yapacağınız paylaşımlarda #DPMA2024 ve #CodeRedForEarth etiketlerini kullanıp ayrıca Odamızı da (@peyzajorgtr) gönderilerinizin yorumlarında etiketleyerek, siz de ülkemizdeki Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı kutlamalarına katılabilirsiniz. 

Tüm Dünyadaki meslektaşlarımızın "DÜNYA PEYZAJ MİMARLIĞI AYI" kutlu olsun...

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

16. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 253
Fotoğraf Galerisi